Türkiye, en büyük savunma sanayisi ihracatını gerçekleştirdi

Türkiye, en büyük savunma sanayisi ihracatını gerçekleştirdi Türkiye ile Pakistan arasında olan 30 adet T129 ATAK helikopteri ...

Türkiye, en büyük savunma sanayisi ihracatını gerçekleştirdi

Türkiye, en büyük savunma sanayisi ihracatını gerçekleştirdi

Türkiye ile Pakistan arasında olan 30 adet T129 ATAK helikopteri satışına yönelik imzalar atıldı. Bu anlaşmayla tek seferde en büyük savunma sanayii ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

RESMİ SÖZLEŞME İMZALANDI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında devam eden T129 ATAK Helikopteri sözleşme görüşmeleri nihai sonuca ulaştı. İki kardeş ülke arasında 30 adet T129 ATAK Helikopteri’ nin satışına yönelik resmi sözleşme imzalandı. TUSAŞ bu satışın yanı sıra, lojistik, yedek parça, eğitim ve mühimmat anlamında geniş bir sözleşme paketi üzerinde uzlaşma sağladı.

ÇOK YÖNLÜ ÜSTÜN HAREKAT KABİLİETİ

Atak helikopteri, yüksek performans ve manevra kabiliyeti, asimetrik silah

yükü, düşük görünürlük, ses ve radar silueti, yüksek seviyede darbeye mukavemet ve balistik tolerans gibi özelliklere sahip bulunuyor.

Bu özellikler helikoptere çeşitli muharebelerde çok yönlü üstün harekat kabiliyeti kazandırıyor.

Yakın hava desteği görevleri için

76 adete kadar güdümsüz roketler ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 milimetre top ile donatılan Atak, çok amaçlı görevlere uygun olarak da 8 adet UMTAS Antitank Füzesi, 16 adet Cirit Lazer Güdümlü Füze, 8 adet

Stinger Hava-Hava Füzesi ile en modern elektronik harp ve elektro-optik sistemleri de bünyesinde barındırıyor.

Zorlayıcı iklim ve coğrafya koşullarına uygun olarak geliştirilmiş tasarımıyla “T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri”, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı envanterinde kullanılıyor. ATAK, bu özellikleriyle küresel pazarlardaki rekabette en önemli oyuncular arasında yer alıyor.

TÜRKİYE TARİHİNDE BİR İLK

Pakistan Kara Kuvvetleri tarafından Türkiye ve Pakistan’da kapsamlı testlere tabi tutulan T129 ATAK Helikopteri, tüm testleri başarıyla geçerek gereksinimleri karşılamış olup, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliğini de bir kez daha ispat etti.

Bu sözleşmeyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin tek seferde yapılan en büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

Yorumlar

×
Merhaba;
İhbarınız mı var?