Turistler Kapadokya’ya Hayran

Turistlerin Hayranlığı Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın doğal güzelliklerini görmek için dünyanın dört bir yanından gelen turistler, ...

Turistler Kapadokya’ya Hayran

Turistlerin Hayranlığı

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın doğal güzelliklerini görmek için dünyanın dört bir yanından gelen turistler, bölgeye hayranlık duyuyor.

Kapadokya, peribacaları, doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri, yer altı yerleşim alanları, kayadan oyma tarihi manastırları ve sıcak hava

balon turlarıyla ziyaretçilerini cezbediyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan, yılda yaklaşık 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya, son yılların en yoğun turizm sezonunu yaşıyor.

Turistler Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Ören Yeri, Paşabağı mevkisi, Derinkuyu ve Kaymaklı yer altı şehirleri ile peribacalarıyla kaplı vadilerde çeşitli aktivitelere eşlik ediyor.

Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere Avrupa, Güney Amerika, Arap ülkeleri ile Rusya ve çevresindeki ülkelerden gelen turistler, doğa, kültür ve tarihin bir arada olduğu Kapadokya’ya hayran kalıyor.

Nevşehir Profesyonel Rehberler Odası (NERO) Başkanı Murat Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıllara kıyasla bu yıl Kapadokya’ya gelen turist sayısının arttığını aynı zamanda turist gönderen ülkelerin de çeşitlilik kazandığını belirtti.

Dinç, şöyle konuştu:

“Kapadokya bölgesinde bu yıl hem turist sayısı hem de turist gönderen ülke sayısı arttı. Daha çok Uzakdoğulu turistler bölgemize geliyor.

Çin, Tayland, Tayvan, Endonezya, Güney Kore, Singapur. Ama geçen yıl göremediğimiz Rus turistler ile Antalya’da tatil yapan ardından

Kapadokya bölgesine gelen Avrupalı ve Güney Amerikalı turistler de var. Türkiye’ye gelen turistler genelde kültür turizmi için geliyor,

UNESCO Miras Listesi’ne doğa, kültür ve tarihi alanlar farklı sınıflarda alınıyor.

Hititlerden itibaren insanların yaşadığı tarihi alanların yanı sıra doğal güzellikleri görebiliyor ve bölgenin kültürünü gözlemliyor ,

balon turuna katılabiliyor, yükseklik korkusu varsa  ATV turuna katılabiliyor ya da vadilerde yürüyüş yapabiliyorlar.

Kapadokya turistlere çeşitli seçeneklerin sunulabildiği bir turizm destinasyonudur.”

Kapadokya’da turistik merkezleri gezmek amacıyla eşiyle Hollanda’dan geldiklerini belirten Schade,

“Bugüne kadar gördüğüm en mükemmel manzaraya sahip burası. Türkiye’ye ikinci defa geliyorum ama Kapadokya’yı daha önce görmemiştim diye aktardı.

Litvanyalı turist Toma Penkauskaite de kapadokya’da peribacaları arasında dolaşmanın heyecan verici ve etkileyici olduğunu dile getirdi ve çeşitli aktivitelere katıldığını aktardı.

Yorumlar

×
Merhaba;
İhbarınız mı var?