Tarihi Likya Maratonu neden iptal edildi

Tarihi Likya Yolu’nda üç yıldır düzenlenen ‘Likya Yolu Ultra Maratonu’ bu yıl ekonomik nedenlerden dolayı iptal edildi. ...

Tarihi Likya Maratonu neden iptal edildi

Tarihi Likya Yolu’nda üç yıldır düzenlenen ‘Likya Yolu Ultra Maratonu’ bu yıl ekonomik nedenlerden dolayı iptal edildi. Gezi olayları ve Suriye politikası yüzünden yabancı sporcular ‘çekindikleri’ için Türkiye’ye gelmekten vazgeçti. Ve olanlar oldu… Bu kötü haberi alan Hürriyet Yazarı Yonca Tokbaş üç gün boyunca ağladığını anlattı…

“TÜRKİYE GÜVENLİ Mİ?”

Her yıl eylül ayında yüzlerce yerli ve yabancı sporcunun katıldığı maratonda bu yıl ön kayıt yaptıran yabancı sporcular Antalya’ya gelmekten son anda vazgeçti. Bunun nedeni olarak ise Gezi olayları ve Suriye politikası olduğunu öne sürdüler. Türkiye’nin güvenli bir ülke olup olmadığını sorgulayan turistlerin bu kararı organizasyona büyük sekte vurdu.

TÜRK SPORCULAR TEPKİLİ

Aylardır maratona hazırlanan Türk sporcular ise hayal kırıklığına uğradı. Antrenmanlarını, izinlerini, uçak biletlerini bu tarihe göre ayarlayan sporcular haklı olarak tepkiliydi.

UÇAK BİLETİ ÜCRETLERİ DE ÖDENECEK

Organizasyon yetkilileri ücret iadelerinin gerçekleştirildiğini belirtirken, isteyen sporcular da ödedikleri bedeli önümüzdeki yıl yapılacak 2014 Likya Yolu Ultra Maratonu’na aktarabilecek. Bunun dışında ödenen uçak bileti ücretleri de önümüzdeki hafta ödenmeye başlanacak.

YARIŞ DİREKTÖRÜ DAMCI: HER ÇABAYI GÖSTERDİK

Bugüne kadar üç kez Likya Yolu ve iki kez de Runfire Cappadocia Ultra maratonlarının koşulduğunu belirten yarış direktörü Taner Damcı, “2010 yılından beri ülkemizin ilk çok etaplı ultra maratonlarını düzenliyoruz. Bu yarışlarda güvenlik, sağlık, kurtarma ve kamp yeri koşullarını en üst düzeyde tutmak için her çabayı gösterdik. 2013 maratonu iptal edilmiş olabilir, fakat 2014 yılında daha güzel şekilde gerçekleştireceğiz’ diye konuştu.

NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Her ne kadar yabancı sporcuların gelmemesi organizasyonu etkilese de herkesi üzen bu kararın arkasında ise kuşkusuz ekonomik nedenler bulunuyor. Öncelikle daha fazla sponsor ve spor basının desteğinin gerektiği organizasyon bu yıl kalkınma ajansından da destek alamadı. Çünkü kalkınma ajansının desteği geçtiğimiz yıl yapılan organizasyon için kullanılmıştı

YONCA TOKBAŞ: ÜÇ GÜN AĞLADIM

Geçtiğimiz yıl Likya Yolu Ultra Maratonunu koşan Hürriyet Yazarı Yonca Tokbaş ile iptal kararıyla ilgili konuştuk. Çok üzüntülü olduğunu belirten Tokbaş, “İptal telefonunu aldıktan sonra üç gün ağladım” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Likya Yolu Ultra Maratonu tarihi ve spor olayı açısından o kadar olağanüstü bir olay ki. İptal edildiği telefonunu aldıktan sonra üç gün ağladım. Çünkü ben bunun için yaşıyorum. Bu işi sevmek kolay değil, bunun için yatıp bunun için plan yapıyorum.

 

İnsanlar çekindiler ve gelmekten vazgeçtiler ancak bizim Türk sponsorlarında eksiklik var. Futbol dediğimizde yüzlerce firma koşuyor. Dubai’de yapılan çöl maratonlarına bakıyorsunuz dünya basını burada. Ancak bizim Likya’da tek bir kişi bile yoktu.

Dünyanın dört bir yanından gelen sporcular her zaman şunu söyler: “Bugüne kadar yaptığımız en zor ancak el güzel ultra maraton”

Eğer bu yıl yapılmıyorsa mutlaka bir nedeni vardır. İşin en zor kısmı koşmak gibi görünüyor, ancak öyle değil. Organizasyonda jandarma, sağlık ekipleri gönüllüler işin içine giriyor. Çadırlar kurulup, duş ve tuvaletler getiriliyor.

Ayrıca New York Maratonu Sandy fırtınası yüzünden iptal edilmişti. Bütün sporcular öylece kalmıştı. Ne ödedikleri ücret ne de uçak paraları iade edildi. Önümüzdeki yıl yine para vererek maratonu koştular. Dünyanın hiçbir organizasyonunda iade yapılmaz.”

Yorumlar

×
Merhaba;
İhbarınız mı var?