ABD, Savaş Gemilerinden Suriye’ye Füze Yağdırdı!

ABD, İdlib’in Han Şeyhun beldesinde düzenlenen kimyasal saldırının ardından Esad rejimine ait askeri Şayrat Hava Üssündeki hedefleri ...

ABD, Savaş Gemilerinden Suriye’ye Füze Yağdırdı!

ABD, İdlib’in Han Şeyhun beldesinde düzenlenen kimyasal saldırının ardından Esad rejimine ait askeri Şayrat Hava Üssündeki hedefleri 50’den fazla Tomahawk füzesi ile vurdu.

ABD,  Suriye rejimine ait bir hava üssüne 50’den fazla Tomahawk füzesi fırlattı.  Reuters, füzelerin Humus yakınlarında Şayrat hava üsssünü hedef aldığını duyurdu. Pentagon da  Suriye rejimine ait Şayrat Hava Üssünü 59 Tomahawk füzesiyle vurduklarını açıkladı. “Başkan’ın ( Donald Trump) talimatıyla ABD kuvvetleri,  Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü seyir füzeleri ile vurdu” diyen Pentagon Sözcüsü Albay Jeff Davis, saldırı öncesinde gün içerisinde  Rusya’yı bilgilendirdiklerini ve Rus askerlerinin o üste bulunduğunu bildiklerini söyledi. Operasyonla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Trump da ”Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan askeri operasyonun emrini verdim.” dedi.

59 FÜZEYLE VURDULAR

ABD, Başkan Trump’ın talimatıyla  Suriye’nin Şayrat Hava Üssü’nü savaş gemilerinden atılan 59 füzeyle vurdu.

Pentagon’da toplantı sürerken USS Ross ve USS Porter ABD füze destroyerleri  Suriye açıklarına yaklaştı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon,  Suriye saatiyle 04:40’ta  Akdeniz’in doğusundaki ABD savaş gemilerinden  Suriye’ye 59 Tomahawk füzesi fırlatıldığını duyurdu.  Reuters füzelerin Humus yakınlarında Al-Shayrat hava üsssünü hedef aldığını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson, “Saldırının orantılı olduğunu düşünüyoruz çünkü son kimyasal saldırının yapıldığı tesis hedef alındı” dedi.

HUMUS VALİSİ: 6 ÜST KOMUTAN ÖLDÜ, 14 UÇAK İMHA EDİLDİ

Humus Valisi devlet televizyonuna canlı telefon bağlantısıyla yaptığı açıklamada, “ABD’nin saldırısı terörizmin ve DEAŞ’in amaçlarına hizmet eder. Bu saldırı  Suriye’nin pozisyonunda bir değişikliğe neden olamayacak. Ayrıca bu saldırı ne ilkti ne de son olacak” dedi.

Humus Valisi Talal Al Barazi, “Yaralıların tahliye işlemleri sürüyor ve şimdi hasarın boyutunu tahmin etmek için henüz erken. Hedeflenen hava üssünde can kayıpları var, ancak büyük miktarda fiziki hasar var.” dedi.

Suriye askeri kaynakları, Tuğgeneral İsa Halil İbrahim’in de aralarında bulunduğu üs içinde görevli 6 üst düzey komutanın öldüğünü, 14 savaş uçağının da imha edildiğini duyurdu.
‘UÇAKLAR, DEPOLAR, SAVUNMA SİSTEMLERİ VURULDU’

ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson, “Saldırının orantılı olduğunu düşünüyoruz çünkü son kimyasal saldırının yapıldığı tesis hedef alındı” dedi. Pentagon bu füzelerle (hava üssündeki) uçaklar, hangarlar, yakıt ve lojistik destek depoları, güçlendirilmiş uçak sığınakları, mühimmat depoları, hava savunma sistemleri ve radarların vurulduğunu duyurdu. Trump da konuşmasında füze saldırısının Salı günü  Suriye’nin Han Şeyhun kasabasında sinir gazı kullanıldığı öne sürülen saldırıya karşılık yapıldığını açıkladı. Pentagon saldırı öncesi  Rusya’nın bilgilendirildiğini söyledi.  Rusya’dan ise aksi yönde açıklama geldi.

TRUMP: EMRİ BİZZAT VERDİM

ABD Başkanı  Donald Trump,  Beşşar Esed rejimine ait askeri bir üssün Amerikan füzeleriyle vurulmasına ilişkin, “Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan bir saldırı emrini verdim.  Suriye’deki füze operasyonu ABD’nin güvenliği için elzemdi.” açıklamasını yaptı.

RUSYA HAVA ANLAŞMASINI ASKIYA ALDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD ile yapılan  Suriye’deki hava güvenliği anlaşmasını askıya aldığını açıkladı.

SURİYE’DEN TANSİYONU DÜŞÜRECEK AÇIKLAMA

Suriye’den saldırı sonrası gerilimi düşürecek açıklama geldi.  Suriye’den, “Saldırıyı bekliyorduk, askeri gerilimin tırmanacağını düşünmüyoruz” açıklaması geldi.

HÜKÜMETTEN TEPKİ: OLUMLU KARŞILIYORUZ

ABD’nin  Suriye’yi füzeyle vurmasıyla ilgili açıklama yapan  Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, “Harekatı olumlu karşılıyoruz. Esad rejimi cezalandırılmalı. Umarız barışa katkısı olur.” dedi.


RUSYA’DAN İLK ADIM: ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

ABD,  Suriye’deki  Beşşar Esad rejimine ait bir hava üssünü, TSİ 03.45’te vurdu. Dünya gündemine oturan bu gelişme sonrası  Rusya’dan,  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acil toplanması çağrısı geldi.

İNGİLTERE, İSRAİL VE SUUDİ ARABİSTAN’DAN TAM DESTEK

İngiltere,  İsrail ve  Suudi Arabistan, ABD’nin  Suriye operasyonlarına tam destek verdiklerini açıkladı.

İRAN: ABD SALDIRISINI KINIYORUZ

İran’dan yapılam açıklamada; “ABD’nin saldırısını kınıyoruz.” denildi. Bilindiği üzere  İran,  Rusya ile birlikte  Suriye’nin en büyük destekçilerinden.

DİKKAT ÇEKEN ZAMANLAMA

ABD Başkanı Trump,  Çin lideri  Xi Jinping’le buluşmadan hemen önce  Washington saldırıyı duyurdu.  Çin yönetimi,  Rusya ile birlikte Esad rejiminin en önemli destekçileri arasında.


‘İDLİB’DEKİ SALDIRIYA KARŞILIK OLARAK YAPILDI’

Trump da konuşmasında füze saldırısının Salı günü  Suriye’nin Han Şeyhun kasabasında sinir gazı kullanıldığı öne sürülen saldırıya karşılık yapıldığını açıkladı.

RUSYA PALMİRA OPERASYONUNDA KULLANMIŞTI

Al-Shayrat üssü DEAŞ ile mücadele çerçevesinde  Rusya’nın Palmira’ya yönelik operasyonları sırasında kullanılmıştı. ABD’nin 84 milyon dolarlık 59 füze ile vurduğu üste ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.  Suriye sivil kayıplar olduğunu iddia etti. Pentagon kısa bir video ve USS Ross gemisinden fotoğraflar yayınladı.

RUSYA’YA HABER VERİLDİ Mİ?

ABD’li kaynaklar saldırıdan önce bilgi verilmesi nedeniyle üssün çok kısa bir süre içerisinde boşaltıldığını açıkladı.  Moskova ise kendilerine bilgi verilmediğini açıkladı. Rus askeri kaynakları üssün uçaklar için uygun olmadığı sadece helikopterle için kullanılabildiğini öne sürdü.

PENTAGON’DAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Jeff Davis,  Suriye rejimine ait Şayrat Hava Üssünü 59 Tomahawk füzesiyle vurduklarını açıkladı. Pentagon’da gazetecilere açıklama yapan Albay Davis, “Başkan’ın ( Donald Trump) talimatıyla ABD kuvvetleri,  Suriye Hava Kuvvetlerine ait bir üssü yerel saatle 4.45, ABD Doğu Yakası yerel saatiyle 8.45’te seyir füzeleri ile vurdu.” açıklamasını yaptı. Saldırının Humus vilayeti sınırlarının içinde bulunan Şayrat Hava üssüne yönelik yapıldığını ifade eden Davis, fırlatılan Tomahawk Land füzelerinin  Doğu Akdeniz’de konuşlu USS Porter ve USS Ross Destroyerlerinden fırlatıldığını ifade etti.

“OPERASYON TEK SEFERLİKTİ”

Rusların saldırıdan etkilenmemesi için tüm tedbirleri aldıklarını ifade eden Davis, hava üssünün binasını değil sadece üssünü işleyemez hale getirecek unsurları vurduklarını ifade etti. Öte yandan saldırının tek seferlik olduğu belirtildi.

ABD: ÜÇ SEÇENEKTEN İKİSİ ELENDİ

ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson, ABD’nin Esad rejimine ait askeri üssü hedef almasına ilişkin, “Saldırıyı uluslararası ortaklarımızla dikkatli bir şekilde koordine ettik. Hem bölgedeki hem de Ortadoğu’daki müttefiklerimizden aldığımız tepkiler attığımız bu adımı yoğun şekilde destekler nitelikte.” dedi.

ABD Başkanı  Donald Trump’ın  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i  Florida’da ağırlaması dolayısıyla diplomatik delegasyona başkanlık eden Tillerson, Esed rejimine ait askeri bir üssün Amerikan füzeleriyle vurulmasıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. “Saldırının orantılı olduğunu düşünüyoruz çünkü son kimyasal saldırının yapıldığı tesis hedef alındı.” ifadesini kullanan Tillerson, Esed’in kendi halkına yaptıklarının kabul edilemez olduğunu belirtti.

“MÜTTEFİKLERİMİZ DESTEK VERDİ”

Trump’ın kendisine sunulan seçenekler arasından en doğru ve isabetli tercihi yaptığını savunan Tillerson, “Saldırıyı uluslararası ortaklarımızla dikkatli bir şekilde koordine ettik. Hem bölgedeki hem de Ortadoğu’daki müttefiklerimizden aldığımız tepkiler attığımız bu adımı yoğun şekilde destekler nitelikte.” diye konuştu. Tillerson’la basın mensuplarına açıklama yapan  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ise müzakere ve karar verme sürecinin çok sağlıklı işlediğini vurguladı.

McMaster, şunları söyledi:

“Bu tür bir kimyasal saldırı karşısında pasif kalmanın riskini de askeri bir adım atmanın risklerini de değerlendirdik. Saldırının sinir gazı olduğunun anlaşılmasının ardından Ulusal Güvenlik Konseyini topladık. Yeterli uzunluktaki toplantıların ve kapsamlı değerlendirmelerin ardından bu adımda karar kılındı.” Trump ile ilgili yetkililerin üç seçeneği konuştuğunu ancak Trump’ın özellikle iki seçenek üzerinde durduğunu anlatan McMaster, sonunda söz konusu askeri üssün vurulması tercihinin hayata geçirildiğini kaydetti.

Yorumlar

×
Merhaba;
İhbarınız mı var?